Különleges ajándékot hozott Magyarországra Szent-Györgyi Albert özvegye
Szent-Györgyi Albert egykori felesége néhány napra hazánkba látogatott tavaly szeptemberben. Az özvegy a Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj létrehozása alkalmából érkezett Szegedre, ahol nemcsak a Nobel-díjas tudós életéről beszélt, de egy különleges ajándékkal is meglepte a várost.
– Nem árulok el nagy titkot azzal, hogy Albert rendkívül aktív tudományos életet élt – kezdte Marcia Szent-Györgyi. A tudósokkal valódi barátságot és nemzetközi szervezetet épített fel. Mind nagyon közel álltak a szívéhez, valamennyi tudós mellett pedig a felesége is ott szerepelt, mert az volt a hitvallása, hogy olyan közösségben lehet csak valódi kutató munkát végezni és valós eredményeket elérni, ahol támogatás van. A professzor szellemiségének egyik legfontosabb üzenete, hogy meg kell osztani a tudást és az együttműködés az alapja mindennek – magyarázta az özvegy, akire most is hatással vannak férjének szavai: ma is odafigyel az egészségére, sportol és C-vitamint szed.
A professzor imádta a tudományt, annak élt. Fiatalemberként az első világháborúban szándékosan karon is lőtte magát, hogy eljöhessen a csatamezőről és valóban a tudománynak szentelhesse az életét. Mindig azért küzdött, hogy kutatásai és felfedezései során a békét szolgálhassa. A náci megszállás elől azonban neki is menekülnie kellett. Tanult Cambridge–ben, dolgozott Hollandiában és az Egyesült Államokban is több helyen megfordult, mielőtt letelepedett volna Massachusettsben. Számtalan nyelven folyékonyan beszélt, amerre járt tisztelet övezte.
– Rendkívül szeretett beszédet tartani a diákok előtt. Még mielőtt bármit is szólt volna, már a színpadra lépésekor percekig állva tapsolták a professzort. Felkészültsége a gyerekkorából és a magyarországi képzésből származik. Budapesten született, ott nevelkedett és a mai napig hiszek abban, hogy ez a tudás ebből a gyerekkorból származik – tette hozzá az özvegy, aki különleges ajándékkal érkezett Amerikából Szeged városába, ahol Szent-Györgyi Albert tanított és kutatásait végezte. Marcia elhozta magával azt a szmokingot, amelyet a tudós a Nobel-díj átvételénél viselt, s aminek további különlegessége, hogy éppen Szegeden készült. A szmokingot a szegedi Goodwill Pharmának adományozta, akik az általuk forgalmazott C-vitamint a felfedező Szent-Györgyi Albert nevével fémjelezték.
Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj
Marcia a Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj létrehozása alkalmából érkezett Magyarországra és üdvözölte a kezdeményezést. A tudós éppen 80 évvel ezelőtt vehette át a fiziológiai és orvosi Nobel-díjat, máig ő az egyetlen magyar, aki hazájában végzett munkája eredményeiért részesült az elismerésben. A jeles évforduló alkalmából hagyományteremtő szándékkal Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjat hozott létre a Goodwill Pharma az Egészségért Alapítvány. Az elismerésre január 16-ig jelölhették a páciensek személyes történeteikkel gyógyítóikat, akik cselekedetükkel megmentették betegük életét, vagy akár a mindennapi orvosi munkájuk során humanitárius elhivatottsággal praktizálnak. A szavazás február 11-én indul és március 30-án ér véget. A szavazási időszak alatt már csak a jelölt orvosokra lehet leadni a voksokat.
A Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj célja a Nobel-díjas tudós örökségének ápolásán túl az, hogy minél többen tudjanak ezekről az orvosokról, akik a jelölés segítségével reflektorfénybe kerülhetnek, érezhetik a megbecsülést, a tiszteletet és a betegek szeretetét is. Minden évben
kilenc orvost tünetnek ki munkájuk elismeréseként, a szakemberek közül hetet a nagyközönség, kettőt pedig a szakmai zsűri választhat meg.
Szent-Györgyi és a kultúra
Bár Szent-Györgyi Albert neve hallatán a legtöbbeknek a C-vitamin és a természettudományos Nobel-díj jut eszébe, a kultúra is igen közel állt hozzá. Kevesen tudják, hogy Szent-Györgyi nemcsak író és költő volt, színészként fellépett a budapesti Nemzeti Színházban és színjátszókört is alapított. A magyar tudós 1947 óta az USA-ban élt, itt ismerte meg negyedik és egyben utolsó feleségét, aki maga is művészként alkotott. Szent-Györgyi tanítványától hallott a tehetséges amerikai festőnőről, Marciáról, aki megismerkedésük után nem sokkal férjhez is ment hozzá. Marcia 35 éves volt, amikor összeházasodott a 83 éves tudóssal, aki az asszony lányát, Lolát is nevére vette. A művészetekért szintén rajongó Lola Szent-Györgyi képeivel korábban magyarországi kiállításon is találkozhatott a nagyérdemű.
Borsos Zsuzsanna