Tom Cruise: a legnagyobb sztár, aki nem hajt az Oscarra – ez a 10+1 legjobb filmje szerintünk
Volt vietnami veterán, undorító producer és önmagába szerelmes guru is.
Pár napja lett 58 éves Tom Cruise, aki egy ideje legalább tíz évvel fiatalabbnak néz ki, mint amennyi (most sem látszik rajta, hogy két év múlva a 60-at ünnepelheti. Ő az, aki A-kategóriás színésznek számít már több, mint harminc éve, hiszen a Top Gun már 34 éves film. Érdekes módon a legjobb mozijai a kilencvenes évekből valók – és nem azért, mert azóta rosszabb színész lett, hanem mert biztonsági játékos vált belőle, és szinte kizárólag akciófilmeket készít. Ha másba száll be, az sem dráma, holott régebben sok ilyet bevállalt. Ennek oka már egy másik cikk témája lenne, íme a kedvenceink tőle:
Plusz 1: Trópusi vihar
Itt megcsillantotta komikusi vénáját, amiről ezelőtt nem sokat lehetett tudni – és az eredmény annyira jó lett, hogy majdnem készítettek is egy saját filmet a karakterének. Les Grossman, a kopaszodó, pocakos, hihetetlenül bunkó stúdiófőnök szerepét bizonyos pletykák alapján egyenesen Harvey Weinsteinről mintázta a színész, bár erről valódi források nem léteznek. A szerep az akkoriban a színész körüli botrányokról sikeresen elterelte a figyelmet és Cruise karrierjének is adott egy lökést. Ezután fordult rá az elsődleges akciósztár státuszra, ami be is jött neki.
10. Mission Impossible – Utóhatás
A Mission Impossible-széria nemcsak szuper filmzenéje miatt nehezen felejthető. A franchise 2018-as remeke szuper szórakozást nyújt látványos akciójeleneteivel, jól megírt fordulataival és persze Cruise-zal, aki ezúttal különösen odatette magát, ami a kaszkadőrjeleneteket illeti, amit mondjuk az esetében én nem is hívnék kaszkadőrjelenetnek, az angol stunt szó ezt sokkal jobban kifejezi. Az emelkedő helikopterről lógást például nem sokan csinálnák utána, de a két épület közt való ugrásáról számtalan sajtóhír is született, hiszen elszámolta az ugrást, és összetörte a lábát. Aztán lazán továbbfutott. Emiatt több hétre le kellett állítani a forgatást.
9. A holnap határa
Érdekes, hogy a színésznek gyakran van nagyon jó kémiája a kolléganőkkel, ez a film viszont nemcsak high concept forgatókönyve miatt kiemelt, hanem az Emily Blunt és Cruise között működő remek kémia miatt is. Blunt méltó akciótársa a színésznek a sci-fi, akció és dráma elemeket használó moziban, melynek ráadásul a humora is remek.
8. Jack Reacher
Tom Cruise nem lenne Tom Cruise, ha nem akarta volna szélesíteni palettáját az akciófranchise-ok világában, ezért előállt Jack Reacherrel, akinek sajátosan titokzatos, introvertált, de nagy szívű személyisége és természetesen homályos múltja van. A 2012-es mozi és a 2016-os méltó folytatása a klasszikusabb akciófilmek hagyományait követik, például Reacher iszonyú menő, bármennyi ellenféllel felveszi a harcot és simán lenyomja őket ököllel. De azért mindkét résznek megvan a saját jól megírt, izgalmas sztorija is.
7. Különvélemény
Nem ez volt az utolsó együttműködés a nagymester Steven Spielberg és Tom Cruise között, de ez a legjobb. A 2002-es mozi Philip K. Dick novellája alapján készült. A végtelenül izgalmas, a jövőben játszódó sztoriban Cruise karaktere azzal szembesül, hogy a rendszer, amiben hitt és dolgozott, ellene fordul, a gyilkosság-előrejelző gépezet ugyanis őt dobja ki tettesnek egy titokzatos ügyben. Remekül összerakott mozi, melyben váltakoznak egy jó krimi és a sci-fi műfaj elemei.
6. Szuletett julius 4-én
Oliver Stone 1989-es regényadaptációjának hőse Ron Kovic (Cruise), akinek életrajzát megfilmesítette a legendás rendező. Ez kétségkívül Tom Cruise egyik legsokszínűbb és legdrámaibb alakítása, melyben hosszú időt felölelő történetet mesél el, minden pillanatában hiteles. Fogadjunk, hogy anno mindenki lehidalt a filmszakmában, mert nem ezt várták a Top Gun jóképű főszereplőjétől, ugyanis hátborzongatóan megkapó a vietnami háborúban lebénult fiatal veterán szerepében.
5. A cég
Ha valaki tud jó jogászos krimit írni, az John Grisham, és ha valaki ezt zseniálisan meg tudta rendezni, az kétségkívül Sidney Pollack volt. Cruise ideális volt a naivan a cégbe társuló fiatal ügyvéd szerepére, aki szép lassan rádöbben, hogy a munkahelynek, aminek az idejét és elhivatottságát áldozza, van egy nagyon sötét oldala. Csak éppen már késő, amikor rájön. Nagyon finom az alakítása ebben a filmben, holott akár végig is “rutinkodhatta” volna.
4. Esőember
Látható, hogy a nyolcvanas évek végén a színész mennyire nyitott volt a művészibb megközelítésű filmekre-szerepekre. Ebben az 1988-as filmben csak alájátszik Dustin Hoffmannak, aki zseniálisan adja a szeretetreméltó autistát – viszont azt mesterien és nagy színészi alázattal teszi. Az ő játéka nem akkora kihívás, mint partneréé, mégis, számos emlékezetes pillanata van a filmben és szépen végigviszi az önző testvér személyiségváltozásának ívét a sztoriban. Igazi klasszikus sírós dráma, és ezt Tom Cruise-nak is köszönheti.
3. Tágra zárt szemek
Stanley Kubrick utolsó filmje, ami után a Cruise-Kidman házaspár is beadta a válópert – igazi kapcsolatpróbáló pszichoterápia volt ez a forgatás. A mester nem hazudtolta meg magát és híresen sokszor vette fel ugyanazokat a nehéz beállításokat, amíg azt nem látta a monitoron, amit elképzelt. Kubrick filmje elsőre nem hasonlít a korábbi alkotásaira, de közelebbről megnézve igenis van párhuzam: A ragyogásban szintén egy házaspár közötti, a mélységekben játszódó feszültségek törnek felszínre, míg az 2001: Űrodusszeia hasonlóan nagyon lassú és szuggesztív film. Cruise játéka egyértelműen az egyik legjobb a karrierjében, hiszen ehhez hasonlót nem is nagyon láthattunk tőle. Van, hogy egy-egy hosszú szótlan beállításban kell valami olyat felszínre hoznia, ami nem is megfogalmazható szavakkal.
2.Jerry Maguire
Ez az a film, amiből a legtöbbször szoktak tőle idézni – a “virítsd a lóvét!” szállóigévé vált azóta és a szcéna is beiratkozott a legemlékezetesebb jelenetek közé. Ez az a film, amiért másodszorra Oscarra jelölték a legjobb férfi főszereplő kategóriájában. A Jerry Maguire hangulata eredeti, hiszen egyszerre vicces és drámai, Cameron Crowe-nak sikerült a sportügynökök világát úgy a nézők elé varázsolni, hogy hatalmas bevételt és Oscar jelölések tucatját hozta. Cruse sikeresen megvillantotta humoros oldalát is a szerepben, ezt a filmet épp miatta nem lehet abbahagyni, ha belekezdünk, annyira őszinte és energikus, amit csinál.
1. Magnólia
A Magnólia Paul Thomas Anderson egyik leghíresebb filmje és mára klasszikusként tartják számon, Tom Cruise alakítása egyértelműen kitűnik az egész filmből, annyira emlékezetes és zsigeri a játéka. Frank T. J. Mackey antipatikus szexguru előadásokat tart a nők csábításáról nagy közönség előtt (ez a szerep a Trópusi vihar-beli figurának ágyazott meg, itt játszott először ellentétes szerepkört az addig megszokottaktól, itt volt először antipatikus karakter Cruise). A szerepért megkapta harmadik Oscar-jelölését, amit azóta sem sikerült díjra váltania. Ugyanakkor úgy tűnik, ebbe már belenyugodott és nem is hajt rá, hiszen nem vállal lelki értelemben kockázatos filmeket, inkább páratlan fizikai kockázatoknak teszi ki magát – viszont ezen a téren jobban és hitelesebben, mint bárki más. Végül is ez is egyfajta sebezhetőség és őszinteség.