Hírkép, portré, művészet, sport, természet, társadalmi problémák 36. Magyar Sajtófotó Kiállítás a Robert Capa Központban
Idén immár 36. alkalommal rendezik meg a Magyar Sajtófotó Kiállítást: március 29-étől látható az előző év legemlékezetesebb, leglátványosabb és legfontosabb pillanatait bemutató tárlat a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban.
A Magyar Sajtófotó Kiállítás szerves részévé vált a magyar kultúrtörténetnek, és a magyar sajtófotó, – a magyar fotográfia – és a magyar vizuális kultúra története szempontjából is meghatározó erővel bír. A tárlatot nyílt sajtófotó pályázat előzi meg, amelyre a hivatásos fotóriporterek mellett az amatőr fotósok is beküldhetik a képeiket. A 36. Magyar Sajtófotó Pályázatra 247 pályázó összesen 2260 pályázattal nevezett, ami az egyedi képeket és a sorozatok darabjait összeszámolva 6302 fotót jelent. A kiállításon mintegy négyszáz kép látható a pályázatra benyújtott fotókból, az idei tárlat sajátossága, hogy emlékeztet.
„A több mint három évtized során több intézmény adott helyet a kiállításnak. Az elsőt a Műegyetem egyik klubjában rendezték meg, azután a mai Hungexpo területén, az egyik kiállítási pavilonban. Később a Budai Várban, a mai Nemzeti Galéria épületében, majd a Néprajzi Múzeumban voltak láthatók az év legjobb sajtófotói. Mielőtt a Capa Központba költözött a tárlat, néhány éven át a Nemzeti Múzeum adott otthont a kiállításnak. A Capa Központba költözés nem csak helyszínváltozást jelentett, hanem azt is, hogy – immár negyedszer – a korábbiaktól eltérő módon, a sajtófotók hagyományos megjelenéséhez, a nyomtatott sajtóhoz hasonló formában mutatjuk be a képeket, szakítva a hagyományos, bekeretezett műtárgy formátummal. Fontos megjegyezni, hogy a budapesti bemutató után az ország több más településén is láthatóak lesznek az elmúlt év legjobb sajtófotói” – mondta Szigeti Tamás, fotóriporter, a kiállítás kurátora.
A 36. Magyar Sajtófotó Kiállításon látható a pályázat összes díjazott fotója, kiegészítve egy olyan válogatással, amely – a díjazott képekkel együtt – egy nagyobb rálátást nyújt az elmúlt év legjobb sajtófotóira. A tizennégy kategória a hírképtől a portrén, a művészeten, a sporton és a természetfotókon át egészen a társadalmi problémákat, jelenségeket feldolgozó dokumentarista fotográfiáig, nagyon változatos képet tár a látogatók elé.
A beérkezett pályaműveket, egy online előzsűrizés után, nemzetközi zsűri bírálta el január végén. A zsűri elnöke Szlukovényi Tamás volt, aki a Reuters egykori fotó főszerkesztője, jelenleg a kanadai székhelyű Archive of Modern Confict kurátora. A zsűri tagjai voltak: Michael Hanke a Cseh Köztársaságból, Maciek Nabrdalik Lengyelországból, Filip Horvat Horvátországból és Szabó Bernadett, a Reuters magyarországi fotóriportere. Szinte minden zsűritag más-más irányzatot képviselt a fotográfián belül. Ami biztosan közös volt, az a legmagasabb fokú szakmai igényesség. A pályázat digitális és teljesen anonim, a zsűritagok nem tudják, hogy melyik fotót ki készítette, így valóban kizárólag a szakmai meggyőződésük alapján értékelik a képeket.
2017-ben új kategóriát is bevezettek, ahova a hírnek nem tekinthető, a mindennapi életet ábrázoló fotókat küldhetik be a jelentkezők. E kategória előtérbe helyezi az emberi történeteket, a hétköznapi vagy rendkívüli helyzetek dokumentálását a mindennapi életben.
„Az elmúlt években többször jelezték a zsűritagok, hogy a zsűrizés során találkoztak olyan pályaművekkel, amelyek nem voltak beilleszthetők a pályázat egyik kategóriájába sem, ezért bár gyakran kiváló fotókról volt szó – nem tudták díjazni őket. Emiatt döntöttünk úgy, hogy a mostani pályázaton belül létrehozzuk a Mindennapi élet egyedi és sorozat kategóriákat, esélyt adva ezzel a nehezen besorolható, de értékes pályaműveknek. Az eredmények alapján úgy tűnik, érdemes volt” – árulta el a kurátor.
A Magyar Sajtófotó Pályázat és Kiállítás a magyar fotóriporter szakma legnagyobb seregszemléje. Az évről évre megrendezett tárlat számtalan egyetemes értéket képvisel.
„A legfontosabb az, hogy tovább viszi az André Kertész, Robert Capa és még sok más kiváló fotográfus munkája által világhírűvé vált magyar fotográfia hagyományait. Nagyon fontos az is, hogy a folyamatosan változó sajtó struktúrában megjelenési és megmérettetési lehetőséget teremt a fotográfusoknak. A fokozatosan csökkenő nyomtatott sajtóban egyre kevesebb kép publikálható, az internetes médiumok pedig a hagyományostól nagyon eltérő formában tálalják a sajtófotókat. E két dolog között oldja egy kicsit a feszültséget a pályázat és a kiállítás. Bármennyire is technologizált világban élünk, a fotográfusok és – szerencsére a közönség is – szeretik nyomtatott formában, kiállításon látni az év legjobb képeit” – mondta Szigeti Tamás.
„A kiállítás nincs tele szenzációkkal, a legfontosabb talán az, hogy emlékeztet. Felidézi az elmúlt év legfontosabb történéseit, eseményeit, jelenségeit. Ami szintén nagyon fontos: mindezt nagyon magas fotográfiai, szakmai színvonalon” – tette hozzá a kurátor.
A 36. Magyar Sajtófotó Kiállítás Nyáry Krisztián író, irodalomtörténész március 29-i megnyitójától május 19-ig tekinthető meg Budapesten, a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban.