A rock and roll királyának emléke tovább él Elvis Presley Magyarországért is kiállt
Elvis Presley a rock and roll királya, az amerikai álom megtestesítője, akinek emléke rajongók ezreiben él tovább a mai napig. Elvis kultuszát Magyarországon is ápolják, mint ismeretes, a Magyar Elvis Klub évek óta küzd azért, hogy Budapesten az Elvis Presley-ről elnevezett parkban egy Elvis szobor is álljon: felkeresték az önkormányzatot és gyűjtést is szerveztek annak érdekében, hogy összejöjjön a terv megvalósításához szükséges összeg. Az énekes ikonról Spaczér Judittal, a Magyar Elvis Klub elnökével beszélgettünk, aki 15 éves kora óta maga is nagy Elvis rajongó.
– Az Elvis Presley iránti rajongás máig töretlen az egész világon. Hogy lehet ez?
– Elvis egy rendkívül vonzó és karizmatikus ember volt, ha valaki találkozott vele, az esemény igen mély nyomot hagyott benne. Nagyon sokat tudott adni magából az embereknek saját és átdolgozott dalain keresztül is. Mindenféle stílusban, bármilyen hangulatra hallhatunk tőle dalokat, legyen az lágy, romantikus ballada, pörgős rock and roll, vagy ott vannak a spirituálisabb gospel zenéi, amelyekkel szakmai elismeréseinek nagy részét megszerezte. Még magyar számot is énekelt, Liszt Ferenc Szerelmi álmok című dalát. Minden rajongója méltán érezheti azt, hogy az énekes dalai személyesen ő hozzá szólnak, ő személyesen fontos Elvisnek. Zenei ikonná válásához hozzájárult, hogy megteremtette az átmenetet a komolyzene irányába, olyan minőségi muzsikát tudott csinálni, ami minden korosztályt megfog: nemcsak az idősebbeket, de a fiatalokat is képes megszólítani a mai napig.
– Milyen kép él a „Királyról” a magyar emberek fejében?
– Magyarországon a The Beatles együttessel robbant be a könnyűzene, tehát az eredeti Elvis rajongók az ’50-es évek végén viszonylag kevesen voltak. Hozzánk ez az egész őrület később érkezett meg, csendesebb és kicsit klasszikusabb formában, nem a lázadó rock and roll korszakban, talán ezért kevésbé volt végigkövethető az élete is. Az életrajzi könyvek közül inkább csak a sokat cáfolt botránykönyvek jelentek meg nálunk. Így elég egysíkú kép élt az emberek fejében: a rock and roll királya, a nagy szuper sztár képe, az elhízott, már beteg Elvis képe. Szerencsére, ahogy nagyobb visszhangot kap az 1956-os kiállása a forradalom leverése után nehéz helyzetben lévő magyar nép mellett, árnyalódik a kép és egyre többen ismerik meg csodálatos, emberi oldalát is.
– Érdekes, hogy Elvis az USA-ban a nagy sztárok közül szinte egyedüliként segítette a magyarokat. A hatására gyűjtött adományok eljutottak hazánkba, sokat segítve az ínséges idők átvészelésén. Mennyire ismerik a Magyarországhoz fűződő kapcsolatát?
– Az Elvishez köthető magyar vonatkozásokról ma már egyre többen tudnak. Számunkra is nagyon különleges volt, amikor annak idején, a ’80-as években tudomást szereztünk erről. Megjelent ugyanis egy videón az a bizonyos Ed Sullivan Show, ahol Elvis megkérte Sullivant, hogy szólítsa fel a nézőket a magyar segélyezésre. Az 1956-os forradalom és szabadságharc akkoriban fontos téma volt, Elvis pedig óriási szupersztárként lépett fel Amerika legnézettebb tévéműsorában, amit 30-35 millióan néztek. Elvis soha más ügyben nem használta fel ily mértékben a népszerűségét, mint akkor. Bevallom, először kicsit szkeptikus voltam a hatást illetően. Meg is kérdeztük az amerikai rajongókat, mit gondolnak erről az eseményről, valóban ilyen nagy volt a felhívás hatása, vagy csupán egy marketingfogás volt ez? Azt mondták, hogy ez teljesen valós dolog volt: a fiatalok, a gyerekek inkább nem fizették be az iskolai menzán az ebédjüket, hogy eleget tegyenek a felhívásnak. Annyira szerették ugyanis Elvist, hogy ha az énekes azt mondta, hogy ez egy nagyon fontos dolog, és pénzre van szükség, akkor ők mindent megtettek ennek érdekében. 26 millió svájci frank gyűlt így össze, ami végül a Vöröskereszt által, élelmiszercsomagok formájában került Magyarországra.
– Az 1956-os forradalom melletti kiállásáért a Fővárosi Önkormányzat 2011-ben Budapest díszpolgárává avatta Elvist.
– Igen, bár ő maga sosem járt Magyarországon, de később is érdekelte őt az 56-os forradalom és az azt követő események. Egy amerikai hölgy írta nekünk, akinek magyar származású volt a férje és személyesen ismerte Elvist, hogy amikor az énekes meghallotta, hogy ez a férfi az 1956-os események miatt került ki Amerikába, találkozni akart vele. Elvist nagyon érdekelte ez a téma és hosszasan beszélgettek róla, fontos volt számára a magyar nép sorsa. Zenésztársa és egyben az egyik legjobb barátja, Charlie Hodge 1986-ban járt Magyarországon, és elmesélte, hogy az ő barátnője is egy 56-os menekült családból származott. Orosz János zongoraművésszel is beszélgettünk a klubban Elvisről. Mindketten sokat meséltek az énekes bőkezűségéről, jó szívéről: ha meghallotta, hogy valaki nem tudja kifizetni a kórházi számláját, vagy nehézséget jelent neki az autóvásárlás, akkor ő megvette. Szerette látni, hogy az emberek milyen arcot vágnak, amikor ő örömet szerez nekik. Kimondottan kereste azokat a nagyon szegény fekete embereket, akik csak álltak az autókereskedés kirakata előtt és vágyakozva nézték a drága Cadillaceket. Elvis megkérdezte, tetszik, szeretnél egy ilyet? Igen, mondta az illető. Erre Elvis odaadta neki a slusszkulcsot, hogy vigye, mostantól az övé.
– Elvis volt feleségének, Priscilla Presley-nek milyen a viszonya Magyarországgal?
– A lányuk, Lisa Marie Presley már volt korábban Budapesten. Ő volt Michael Jackson felesége, amikor Michael videoklipet forgatott a Hősök terén és Lisa is elkísérte. Máig emlékezetes a Bethesda Gyermekkórházbeli látogatásuk, ahol egy nehéz élethelyzetben lévő kisfiút támogattak. Priscilla viszont még sosem járt Magyarországon, az Elvis, The Wonder of You szuperprodukcióval kapcsolatos június 6-i látogatása az első. Elvis volt felesége nagyon örült, amikor meghallotta a show szervezőitől, hogy a magyar rajongók egy Elvis szobor felállítását szorgalmazzák a fővárosnál az Elvis Presley-ről elnevezett parkban. Priscilla támogatásáról biztosította a kezdeményezést. A parknak nagy sikere van a hazánkba látogató, külföldi rajongók körében is. Azt halljuk, milyen nagy dolog, hogy nekünk van egy ilyen gyönyörű helyen lévő, nagy Elvis parkunk. Ezen kívül a világon máshol csak Elvis szülővárosában, Tupeloban van Elvis park. A külföldi rajongók is nagyon drukkolnak az Elvis szobor felállításáért és tesznek is érte: a japán Elvis klub, valamint egy Facebook csoport gyűjtést is indított, hogy támogassák a szobor létrejöttét. 16 millió forintba kerülne az egész alakos bronzszobor, ami magyar viszonylatban nagyon soknak tűnő pénz. Ezért széleskörű összefogást indítottunk: abban bízunk, hogy ha mindenki tesz hozzá valamennyit, akinek fontos, hogy ennek az emberekért zenéjével és emberségével is oly sokat tevő ikonnak szobra legyen Budapesten, akkor hamarosan összegyűlik ez az összeg.
– Rajongók ezrei próbálják meg utánozni Elvis Presley megjelenését azontúl, hogy hallgatják a zenéjét. Ez a jelenség nálunk is észrevehető? Miben mutatkozik meg a hazai Elvis-kultusz?
– Kiváló Elvis imitátoraink vannak – bár ezt a kifejezést manapság már nem igazán használjuk. Egyre jobban elterjed helyette a „Tribute Artist” (tiszteletadó művész) kifejezés, hiszen egyre többen nem egy az egyben utánozzák az énekest, hanem hozzá tudják tenni a saját egyéniségüket is. A külföldi rajongók gyakran megjegyzik, milyen szerencsések vagyunk ebben is: a mi tribute artistjaink nem csak a gyakran játszott dalokat éneklik, hanem a különleges, ritkán hallható számokat is – méghozzá kiválóan. Épp ezért tudunk magas színvonalú, sikeres rendezvényeket összehozni a segítségükkel.
A magyarországi Elvis rajongókkal egy hónapban egyszer találkozunk, amikor beszélgetünk Elvisszel kapcsolatos dolgokról, dokumentum-filmeket nézünk, énekeljük a dalait. Egy évben kétszer rendezünk nagyobb zenés-táncos rendezvényt Elvis születésének és halálának évfordulóján. Ezeknek az eseményeknek mindig nagy sikere van, több száz ember gyűlik össze és előkerülnek természetesen a pörgős szoknyák is, ahogy az egy vérbeli rock and roll buliban illik. Ezeket a rendezvényeket Elvis életének mindig egy-egy fontos mozzanatához kötjük, mint a nevezetes koncertjei, vagy Elvis és Hawaii, ahol sok filmet fogatott és a kedvenc üdülőhelye is volt. Halálának évfordulóján minden év augusztus 16-án az Elvis parkban tartunk gyertyafényes megemlékezést, ahhoz hasonlóan, ahogy az Gracelandben, Elvis otthonánál is történik. Mécseseket gyújtunk, viszünk egy szál virágot és közösen énekelünk. Mindig van egy-két ember, aki hoz magával akusztikus gitárt, nagyon hangulatosak ezek a rendezvények.
– Te 15 éves korod óta vagy Elvis rajongó. Hogyan lettél a Magyar Elvis Klub vezetője?
– 15 éves voltam, amikor játszották a mozik a „This is Elvis”, Magyarországon „Elvis Presley” címen játszott filmet, ami az én generációmat nagyon meg tudta fogni abban az időben. Apukám talált egy újságcikket arról, hogy van Elvis Klub, így ő vitt el engem oda először. Akkoriban nagy dolog volt, hogy videón nézhettük a filmjeit – 31 játékfilmben volt főszereplő –, mert otthon még nem volt az embereknek videó lejátszója. Abban az időben a régi nagyok is felléptek a klub rendezvényein: Komár László, Faragó „Judy” István, Zorán, de például Flipper Öcsi is remekül énekelt Elvis dalokat.
Magyarországon járt Elvis egyik legjobb barátja, Charlie Hodge, de megfordult nálunk a Dolly Roll meghívására Wanda Jackson is, ők sokat meséltek nekünk Elvisről. Felkarolt minket az angol Elvis klub vezetője, aki mozifilm-kópiákat hozott, amiket zártkörű vetítéseken mutattak be a magyar mozikban.
Aztán jött egy visszafogottabb időszak az Elvis Klub életében: a rendszerváltás után tartottunk néhány találkozót, de nem voltak rendszeres összejöveteleink. A 2000-es évek második felétől kezdett el kialakulni ismét a klubélet: újra elkezdtünk rendszeresen összejárni, 2011-ben pedig hivatalosan bejegyzett egyesületté váltunk. Ebben az évben jött Magyarországra Elvis kísérőzenekara, akiket elvittünk városnézésre – nekik is nagyon tetszett Budapest!
Érdekes, hogy készült egy Elvis életéhez köthető, magyar színdarab is, Amerikai legenda címmel játssza a Turay Ida Színház – teltházzal. Az életrajzi vonatkozású színdarab különlegessége, hogy a budapesti Elvis Parkban kezdődik, és megelevenedik benne az általunk szorgalmazott Elvis szobor is.
– Hány tagja van a Magyar Elvis Klubnak?
– 40-50 tagunk van, a rendezvényeinkkel 200-500 embert is meg tudunk mozgatni. Még ha rajongóból talán nincs is olyan sok, úgy tapasztalom, Elvist nagyon sokan szeretik Magyarországon.
– Mekkora láz előzte meg a budapesti virtuális, élő Elvis show-t, a The Wonder of You koncertet?
– Amikor először hallottam ilyen kivetítős koncertről, furcsának találtam: hogyan működhet egy ilyen koncert, hogyan tudja megragadni a nézőket egy olyan ember, aki fizikai valójában nincs is a színpadon, csak óriási, kivetített képen? Abban az időben újságíróként dolgoztam és Fenyő Miklóst is meginterjúvoltam erről: mit gondol, vajon működhet-e, hathat-e így egy koncert, egy előadó? Sokat agyaltunk ezen és nagyon kíváncsi voltam arra, hogy nézhet ki ez a valóságban. Tavaly az Elvis Klubbal végre eljutottunk Bécsbe, megnézni ezt a produkciót és óriási volt! Már az fantasztikus érzés, hallgatni, ahogy több ezer ember énekli együtt az Elvis dalokat! Elvis megjelenése, előadása technikailag tökéletesen kivitelezett, néha tényleg olyan hatást ért el, mintha valóban ott lett volna. Zokogtunk sokan, óriási élmény volt, pláne, ha belegondolok, hogy az én generációm, vagy a fiatalabbak másképp nem juthattunk volna el Elvis koncertre. Itt, ha közvetett formában is, de valamit átélhetünk, megérezhetünk abból, milyen lehetett annak idején egy-egy koncertje. Amikor beszámoltunk az élményeinkről a magyar rajongóknak, többen mondták, milyen jó lenne, ha ezt a show-t Magyarországon is megnézhetnék. Két nappal később kiderült, hogy Budapestre érkezik a produkció, úgyhogy nagy izgalom és várakozás előzte meg a koncertet.
– Elvis életének miden apró részlete érdeklődésre tart számot, a rajongók kívülről tudják az énekes életútját, mégis folyamatosan újabb és újabb titkokra derül fény például a sztár haláláról. Maradtak még misztikus történetek Elvisszel kapcsolatban?
– Erről sokat beszélgettünk a külföldi Elvis rajongókkal is, és végül is arra a konklúzióra jutottunk, hogy Elvis már több mint 40 éve meghalt, és a környezetéből mindenki másként emlékszik rá, mi és hogyan történt. Mindenki szubjektíven látja a dolgokat, és egy kicsit felnagyítja a saját szerepét, épp ezért ma már sok mindennel kapcsolatban nem lehet kideríteni az igazságot. Annak idején a menedzsere is terjesztett Elvisről álhíreket, csak azért, hogy beszéljenek róla; ezek közül ma már nagyon nehéz kiszűrni, hogy mi volt igaz és mi nem, emiatt kicsit ködös a halála körüli történet is.
Borsos Zsuzsanna
Andorai Péter és Spaczér Judit koncert előtt, az Akvárium klubban.