Negyedszer is Ádámok és Évák
Kiemelt figyelmet kapnak a fiatalok a József Attila Színházban. Négy évvel ezelőtt indították el az Ádámok és Évák Ünnepe című programot, amelyet évről évre nagy sikerrel rendeznek meg az általános és középiskolások körében.
– A program onnan kapta a nevét, hogy először Madách Imre Az ember tragédiája című művét mutattuk be. 15 iskola egy-egy színt tanult meg akkor, majd az ünnepen előadták az egész tragédiát. Van, aki zenét ír a produkcióhoz, van, aki táncol – minden évben nagyon ötletes és kreatív megoldások születnek. Bár zsűri véleményezi a látottakat, ez nem verseny, itt ugyanis nincsenek vesztesek. Ráadásul egy általános iskolás harmadikos csoportot nem is lehet összemérni egy nyolcadik osztályossal. A zsűri a fantázia és a produkcióba fektetett munka alapján díjazza az egyes előadásokat, idén is számos elismerést osztottunk már ki –mondta Quintus Konrád.
– 32 intézmény kapcsolódott már be a programunkba, köztük általános és középiskolák. A tanárokkal egyeztetve minden évben kiválasztunk az iskolai tananyagból egy témakört, amit aztán a József Attila Színház nagyszínpadán mutatnak be a diákok. Előadtunk már bibliai történeteket, népmeséket, magyar regéket, Shakespeare-meséket, ebben az évben pedig a balladákat vettük elő. Minden iskola csak egy-egy balladát tanult be, egy jelenetet pedig kilenc percben maximalizáltunk – mondta Quintus Konrád, a József Attila Színház ifjúsági programjainak koordinátora, aki hozzátette: az általános iskolásoknak minden évben január 22-én, a magyar kultúra napján rendezik meg az Ádámok és Évák Ünnepét, a középiskolásoknak pedig március 27-én, a színházi világnapon.
Az iskolák és a színház közötti összekötő szerepet mentorok töltik be, ők a színház színészei, akik logisztikai szempontból segítik a felkészülést.
– A tanárok nagyon ambiciózusak, szeretik ezt a programot. Mindig azt kérjük tőlük és a diákoktól is, hogy ne olyan előadást akarjanak csinálni, mint amit tőlünk látnak a színpadon, hiszen nem kell szakszerűnek lenniük. Az a fontos, hogy úgy mutassák meg ezeket a jeleneteket, úgy gondolkodjanak el az egyes témákról, ahogy ők gondolkodnak, legyenek frissek, vagy akár szemtelenek.
A diákok már november óta készültek a márciusi előadásra, és idén is ötletes és kreatív produkciókat láthatott a közönség. A teltházas nézőtéren az osztálytársak, szülők, hozzátartozók is helyet foglaltak.
A József Attila Színház az Ádámok és Évák Ünnepe mellett beavató programjával is megszólítja a fiatalokat, akik Rómeó és Júlia, Oidipusz, Bánk bán és János vitéz történetével ismerkedhetnek meg. Az intézmény továbbá óvodásoknak és alsó tagozatosoknak szóló bérleteket is ajánl: A didergő király, Nyakigláb, Csupaháj és Málészáj is szórakoztatja a gyerekeket 2018-ban.
Borsos Zsuzsanna