„Számomra a zene többet jelent hobbinál” Brexit Balett az édességgyáros Felföldi Józseftől
Tízévesen már a saját feldolgozásait dúdolta, gyerekkorától szerepet játszik az életében a zene, amely nélkül már el sem tudná képzelni a mindennapokat. Felföldi József az elsők között volt, aki hamburgert árult, de foglalkozott szappannal, fürdősóval, ma pedig a Felföldi édességgyár tulajdonosaként ismerik a legtöbben. Ezúttal kultúráról és művészetekről, valamint legújabb szerzeményéről a Brexit Balettről beszélgettünk a zeneszerző üzletemberrel.
A Felföldi Music alapítójának nemrég megjelent zenei költeménye nem más, mint egy magyar zenei korrajz, melyet napjaink politikai helyzete ihletett, és melyre már Anglia is felkapta a fejét. A videó néhány hónapja került fel a Youtube-ra, és ez idő alatt több százezren tekintették meg. A statisztikák szerint a nézők több, mint fele brit nyelvterületről való, illetve az Európai Unió más országaiban is hihetetlen gyorsasággal terjed a Brexit Balett. A videómegosztóra érkezett kommentek, és e-mailekben kapott visszajelzések alapján az európai embereket nagyon foglalkoztatja a Brexit esetleges következménye, hatása. A több tucat hazai megjelenés mellett számos idegen nyelvű publikáció is megjelent már Felföldi József Brexit Balettjéről, többek között írt róla német nyelven a Budapest Zeitung, angolul pedig az EU Reporter és a Budapest Business Journal is.
A dalt az angol ballada hagyománya ihlette, a dalszöveg az európaiak britekkel való társulásának témáit azonosítja: egy ködös sziget, egyszerre közeli és távoli; egy büszke tengerésznemzet nagy múltú történelemmel; egy összetett végzet, mely magával Európáéval fonódott össze. Tiszteletből, Felföldi József, maga énekli a szöveget angol nyelven.
A dalhoz forgatott klip koreográfiáját Laczó Zsuzsa rendezte, a forgatás a Debreceni Csokonai Színház előadótermében zajlott. A zene hangulatát kifejező táncot Gáll Kitti kivitelezte, aki Britanniát szimbolizálja a csupasz színpadon. Az elbeszélés a csodálat, szépség, megrázkódtatás és szomorúság kombinációját idézi.
Mit gondolnak az európaiak a Brexitről? És mit gondol róla a magyar üzletember? A film és zenei producer kifejezett néhány vegyes érzést egy zene és koreográfia fúziójával, amely a „Brexit Balett” címet kapta.
– Honnan jött az ötlet, hogy a Brexitet egy művészi produkcióban
jelenítse meg?
– Úgy gondolom, napjaink nemzetközi történései mindenkit érintenek, szinte minden európai, így én magam is megdöbbentem a Brexit népszavazás eredményeit hallva. Egy ilyen dicső múltra visszatekintő, befolyásos nemzet kilép az évtizedek óta fennálló Unióból. Úgy gondolom, ez egy igen mély téma, melyre egy idő után ihletként kezdtem el tekinteni, és lassan elkezdett körvonalazódni bennem a Brexit Balett.
– Mi volt a célja ezzel az alkotással?
– A célom csupán az volt, hogy kifejezzem vegyes érzéseimet a Brexit jelenségével kapcsolatban. Művészlélek vagyok, gondolataimat mindig igyekszem dalba önteni.
– Az látható, hogy a közönség is kíváncsi volt, érdekelte a téma, hiszen az internetre felkerült videó gyorsan népszerűvé vált. Milyen visszajelzéseket kapott hazai, illetve a nemzetközi fronton?
– Igen, nagy örömömre néhány hónap alatt elképesztően sokan voltak kíváncsiak a Brexit Balettre, és számtalan pozitív visszajelzés is érkezett vele kapcsolatban. Sokan e-mailben fejezték ki, mennyire tetszik nekik a balett, és a kommentelők visszajelzései alapján is sokaknak tetszik. A Youtube statisztikák alapján pedig úgy tűnik, a világ minden táján felfigyelnek rá, például még Japánból is érkeznek megtekintések szép számmal.
A videó dalának szerzője is maga Felföldi József, aki egy olyan édességgyártó cég alapítója, amely egész Európán és a világon át exportál, az Egyesült Királyság pedig az egyik legerősebb partnere.
A zeneszerző üzletember 14 évesen egy baleset következtében elvesztette egyik szemét. Hamar túltette magát személyes, de nem tragédiaként megélt balesetén.
– Sikeres üzletemberként ismerjük az édességek világából. A zenével való kapcsolata egyfajta terápiának indult?
– A zenével még gyermekkoromban kerültem kapcsolatba. A nővéremtől kaptam egy gitárt, a zene világa, és a zenélés pedig azonnal magával ragadott, ma már el sem tudnám képzelni nélküle az életem.
– A zene, az irodalom, és a művészetek iránti fogékonysága és elkötelezettsége kíséri mindennapjait. Dalokat, költeményeket ír. A kultúra, hogyan van jelen most a
hétköznapjaiban? A zene hobbi, vagy több annál?
– Számomra a zene többet jelent egy hobbinál, mindig új ötleteim vannak, mindig szeretnék valami újba is belekóstolni. Sohasem nyugszom meg, amikor egy-egy művel elkészülök. Az édességgyártó cégemet jelenleg a nagyobbik fiam igazgatja, nagyon büszke vagyok rá, hiszen fiatal kora ellenére már hihetetlenül profin, sikeresen vezet egy ekkora vállalatot. A cég életében így már nem kell akkora részt vállalnom, mint ezelőtt, tehát több időt tudok a szenvedélyemnek, a zenének szentelni.
– A Brexit mellett ma több olyan közéleti téma is forog az emberek fejében, aminek színpadi feldolgozása szintén érdeklődést válthat ki. Gondolkodott a folytatáson? A jövőben tervez újabb politikai tartalmú művészi produkciót?
– Igen, terveimben szerepelnek hasonló volumenű művek is, néhányon már dolgozom is, ez azonban még maradjon a jövő zenéje!
– Tehetséggondozó alapítványt működtet és szociális érzékenysége végett folyamatos adományokkal támogatja a rászorulókat. Egy interjúban elmondta, hogy az édességeket illetően mindig a legjobbat szeretné nyújtani a gyerekeknek. Hasonlóan gondolkodik a művészetek tekintetében is? A tehetséggondozásra – ami szintén szívügye –, hogyan szakít időt a mindennapokban?
– Természetesen fontosnak tartom a fiatal tehetségek felkutatását és támogatását. Sajnos az utóbbi időben elfoglalt voltam üzleti útjaim miatt, így nem jutott elég időm erre a területre, de a jövőben szeretném továbbra is támogatni a gyerekeket a zene területén is.
Felföldi József a Brexit Balett nemzetközi sikere mellett egyéb filmes alkotásokkal is büszkélkedhet. A zeneszerző életének eseményeiből merített inspirációt és motivációs videók készítésébe kezdett: a szeretet témáját járja körül a Sohasem késő újrakezdeni című kisfilmje, amelyet internetes megjelenése óta már csaknem félmillióan láttak.
Borsos Zsuzsanna