Tiszta udvar, rendes ház – George Clooney
George Clooney rendezőként új filmjével debütált: a „Suburbicon – Tiszta udvar, rendes ház” című dráma erős társadalomkritikát fogalmaz meg.
George Timothy Clooney 1961-ben született, kétszeres Oscar-díjas és háromszoros Golden Globe-díjas amerikai színész, rendező, producer és forgatókönyvíró. Az ENSZ békenagyköveteként a terrorizmus ellen harcol és gyűjt saját alapítványa által a rászorulóknak. Kentucky államban szültetett és nagyon hamar, már 5 évesen apja kamerája elé állt. Clooney-t már a kezdetektől izgatta a filmezés gondolata, így végül otthagyta az egyetemet a színészet miatt.
Elkezdett hollywoodi castingokra járni, reklámfilmekben szerepelt. Első filmszerepe a Grizzly II: The Predator című film volt, melyet Budapesten forgattak, de sajnos nem került bemutatásra. Ezután több tucatnyi tévésorozatban szerepelt az elkövetkező 10 évben, az igazi áttörést dr. Doug Ross szerepe hozta meg neki a Vészhelyzet című sorozatban. Clooney a legnagyobb sikerét az „Ocean’s Eleven – Tripla vagy semmi” című filmjével érte el, melyben olyan neves színészek mellett játszhatott, mint Brad Pitt, Matt Damon, Julia Roberts és Andy Garcia. Rendezőként is volt számos próbálkozása, de egyik sem hozta meg számára a várt sikert. Az „Egy veszedelmes elme” és a „Jó estét, jó szerencsét” című filmek után idén a „Suburbicon – Tiszta udvar, rendes ház” című drámával robbant be a mozikba. A Suburbicon egy igazi kertvárosi utópia. Szépen gondozott kertek, takaros házak, idilli családok, udvarias szomszédok. A film 1950 körül játszódik, a főszerepet Matt Damon és Julianne Moore játssza. A Lodge család is boldogan él, úgy érzik, nem is találhattak volna jobb helyet a gyerekneveléshez. De a látszat néha csal, és a felszín alatt néha sötét titkok lapulnak. Gardner Lodge (Matt Damon) mindent meg tesz azért, hogy családját és házát biztonságban tudhassa, még akkor is, ha az emberi romlottság legmélyebb bugyraiba is kell leásnia magát.
A film forgatókönyvét a színész a Coen testvérek közreműködésével írta. A forgatások 2016. októberében kezdődtek meg. A thriller a 74. Velencei Filmfesztivál mutatkozott be idén szeptember 2-án, a nagyközönség október 27-től láthatja a mozikban. A film azonban nem hozta meg a várt sikert, a közel 25 millió dolláros költségvetéssel készült dráma eddig mindössze 5 millió dollár bevételt hozott a filmkészítőknek. Matt Damon figurája tipikus Coen karakter, ahogy a kritikusok tartják. Városi kisember, családapa, akit az alvilág magával ragad. A történetben az otthon családi békéjét két alak dúlja fel, akik egy este a családra törnek, és megölik Gardner feleségét. Ez indítja el a lavinát, mely végül a hazugságok és átverések sorozatához vezet, egy olyan helyhez, ahol már senki nem érezheti magát biztonságban.
A látszólag csodás középosztálybeli lakóközösség és a beköltöző fekete család kiközösítése tökéletes társadalomkritikát fogalmaz meg. A történet két szálon fut: egyrészt a Lodge család kétségbeesett helyzetét, másrészt az újonnan ide költöző.Meyers család kálváriáját mutatja be. A társadalom előítéletes: hiába próbálnak beilleszkedni a közösségbe, az első perctől kezdve támadásoknak vannak kitéve.
A fekete család két főhőse: Mr. és Mrs. Meyers tulajdonképpen nem is karakterek. Nem tudjuk meg a nevüket, csupán szimbólikus áldozatokként jelennek meg a filmben. Nem fontos igazán, hogy kik ők, csupán az üzenet, amit a film hordoz: még mindig mennyire elutasító a fehér közösség, még akkor is, ha a fekete család mindent elkövet azért, hogy beilleszkedjen.
Kétségtelen, a faji vonal erőteljes a filmben. Emiatt sok támadás érte Clooney-t, miszerint a Suburbicon optikája nem helyes. De a színész kiáll filmje mellett: „Mennyi lehetősége van a kisebbségeknek filmekben szerepelni? Főleg minőségi filmekben? Valós az az álláspont, miszerint az iparág nem képviseli megfelelően az afroamerikai közösséget.”A film egyfajta szatíra, mely a társadalomnak állít tükröt. És Clooney elkészítette a filmet, bevállalva ezzel az őt és a Suburbicont ért támadásokat.A film vitathatatlanul magában hordozza a készítők kézjegyeit: a Coen fivérek véres, sokszor abszurd jeleneteit, és Clooney parádés szereposztását. Sokak szerint rossz a film, mások szerint egyedi, izgalmas és borzasztóan vicces. Nem egy hagyományos családapa küzdelmét mutatja be, sokkal inkább egy közösség tragikomédiája.
Ha egy szóval szeretnénk leírni a film üzenetét, ezt mondhatnánk: a rasszizmus elítélendő. És még mindig jelen van a társadalomban, ami ellen harcolnunk kell! Clooney célja ezen mondanivaló átadása volt, hogy megmutassa, sokszor az idilli társadalom mögött milyen borzalmak lapulhatnak. Bárhogy is legyen, a film mondanivalója elgondolkodtató, azt pedig, hogy kinek, hogy tetszik maga a film és a rendezés, azt döntse el maga!