A szőnyeg – színházi előadás az életről a halál tükrében
Az Élőkép Színház vallja, hogy modern mindennapjainkból eltűntek azok a rítusok, amelyek feldolgozhatóvá tették a gyászt, az emberi lét legfájdalmasabb érzését. Pedig nem is olyan régen, a magyar paraszti kultúrában például kötött menete volt a halálnak, a ravatalozástól kezdve a virrasztáson és siratáson át egészen a halotti torig és a halotthoz kötődő babonákig, ami megkönnyítette az életben maradottaknak a búcsúzást.
A Szőnyeg című interaktív előadásuk ezért a gyász megértéséhez az iszlám misztikus irányzata, a szufizmus egyik alapgondolatát hívja segítségül, miszerint ha valaki meghal, megkezdi zarándokútját az örökkévalósággal való egyesülés felé. Halottak napja alkalmából három napon át óránként indul a sivatagi zarándoklat, melynek során megismerhetjük, hogy a szufik miként köszönnek el halottaiktól, és milyen rítussal készülnek a halálra. Az alkotókat a szufizmus és a buddhizmus inspirálta, ugyanakkor az előadás a nyugati ember víziója a kelet titokzatos világáról, melyben a szívük mélyén őrzött bölcsességeket Antoine de Saint-Exupéry kevesek által ismert, Citadella című csodálatos művéből idézik.
A szőnyeg igazi különlegessége abban rejlik, hogy egyszerre csupán négy ember lehet részese a közös élményeknek, aminek köszönhetően a személyesség, személyes történetek kerülnek előtérbe. A résztvevők útjuk során újraélhetik az elveszített szeretteiktől való búcsúzás emlékét. A beavatás elemei képek, szövegek és érinthető díszelemek, melyek elvezetnek egy keleti szőnyeg motívumaiból kirajzolódó valóság egyre mélyebb rétegeibe.
Az előadás kizárólag mindenszentek és halottak napja idején, a Bethlen Téri Színházban tekinthető meg november 3-án, 4-én és 5-én.