Richard Wagner – A határok nélküli ember
Ki volt Wagner? Miért volt ilyen ellentmondásos személyiség? Simon Callow új könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ.
Érdekes és lenyűgöző. A határok nélküli ember. Ahogy Simon Callow nevezi. „Inkább színész volt, mint zeneszerző” – gondolta róla Nietsche. Ez egy színész könyv lett, melyet Wagner ellentmondásossága hívott életre. De miért volt az és az még mai napig is?
Callow megrögzötten keresi a választ arra, hogy miért gyakorol Wagner még mindig ilyen nagy hatást az emberekre? Nem is csak a művészete, hanem hírhedt antiszemitizmusa miatt. A 19. században sok radikális antiszemita csoport volt. Operájának hőse, Siegfried zenéjét nem csak a nácik vették igénybe rituális célokra, hanem egy 500 tagú fúvószenekar is Lenin temetésén.
A zeneszerzőt nagyon sok támadást érte emiatt és munkásságát még most is kérdések övezik. Radikális, innovatív, kínos, unalmas – Zenéje folyamatosan viták középpontjában állt. Beethoven volt az a zeneszerző, akit szintén ellenséges reakciók érték művészete miatt. Valójában Beethoven 9. szimfóniájának előadása nagy hatással volt Wagnerre. A mai 20. századi zeneszerzők között egy sincs, aki olyan megosztó lenne, mint a majd 200 évvel ezelőtt született Wagner.
Vannak, akik szerint lenyűgöző volt. Mások szerint hipnotikus. Vagy éppen őszinte, veszélyes és túláradó. De hogy ki is volt ő valójában? Simon Callow Being Wagner: The Triumph of the Will című könyvéből kiderül.