Komolyzene, kiállítás, tánc, színház, jazz és bor A fesztivál, amely kirándulásra csábítja a kultúrarajongókat
Újra gazdag és színes programkínálattal várja látogatóit Tokaj-Hegyalja és Zemplén legnagyobb kulturális eseménye, az idén 26 éves Zempléni Fesztivál. A programsorozat augusztus 11-19. között kínál magas színvonalú komolyzenei koncerteket, színházi- és táncelőadásokat, jazz koncerteket, kirándulásokat, kiállításokat, családi és gasztronómiai programokat, melyeknek Sárospatak, Sátoraljaújhely, Szerencs és Tokaj mellett több zempléni település szabadtéri helyszínei és legszebb műemlékei adnak otthont.
1992-ben alapította a fesztivált a Liszt Ferenc Kamarazenekar, maga Rolla János látta meg a sárospataki vár udvarában rejlő lehetőségeket. Akkoriban ők már hosszú évtizedek óta felléptek sok francia, spanyol és számtalan ország nyári fesztiváljain vendégként, innen jött az ötlet, hogy hazánkban is rendezzenek hasonlót. Akusztikailag is megfelelt az udvar, s azóta ez a fesztivál központja. Immár 26. alkalommal rendezik meg Tokaj-Hegyalja és Zemplén legnagyobb kulturális eseményét, amely minden évben szolgál újdonsággal.
2017-ben két település kapcsolódik a rendezvénysorozatba. Az egyik közülük Taktaharkány, a másik Baskó, egy eldugott település ruszin közösséggel a hegyek között, ahol például a Szent Efrém Férfikar énekel majd a görögkatolikus templomban. A fesztivál egyik különlegessége, hogy nagyon sokféle helyszínen rendeznek programokat és azok valahogyan mindig kötődnek az adott helyhez.
Idén 40 helyszínen várják az érdeklődőket. A fesztivál központja Sárospatak, de Sátoraljaújhely, Szerencs, Tokaj és több kisebb település is bekapcsolódik egy-egy programmal a fesztiválba, így a települések is meg tudnak mutatkozni, az odaérkező vendégeket helyi finomsággal kínálják és ha van rá lehetőség, akkor a helyi együttesek is színpadra lépnek. A rendezvényhez kapcsolódó települések egymástól fizikailag is jelentős távolságban vannak, hiszen az idei két végpont Taktaharkány és a Kőkapu között 100 km a távolság. Tehát a fesztiválozó valóban kirándulhat, úgy vehet részt az egyes programokon, hogy közben a környéket is megismeri.
– Mivel a Zempléni Fesztivál nem egy helyszínre koncentrálja a produkciókat, a látogatók megismerhetik a helyi gasztronómiát, csónakázhatnak a Bodrogon, fürödhetnek a szabadstrandokon, vagy akár Sárospatakon a Végardó Fürdőben, de kipróbálhatják a sátoraljaújhelyi kalandparkot is, továbbá rengeteg múzeum, látnivaló, műemlék és gyönyörű hely keresztezi útjukat a fesztivál napjai alatt. A magas színvonalú zenei programok kísérője lesz természetesen a tokaji bor is, több mint 10 pincészet különlegességével találkozhatnak a látogatók – mondta Turjányi Miklós, fesztiváligazgató.
Nem maradnak el a népszerű kamara-, gasztronómiai és családi programok sem. Sárospatakon a Fesztivál teljes időszaka alatt nyitva lesz a Borterasz, amely kiállítás, gyerekműsorok, világzenei és jazz formációk koncerthelyszíne is lesz.
– A kultúra kiegészíti az egyéb turisztikai látványosságokat, de nagyon erős a vonzereje. Sok visszatérő vendége van a fesztiválnak és jellemző az is, hogy nem egy-egy produkcióért utaznak el hozzánk, hanem több, akár mind a kilenc napon át jönnek velünk, s bejárják a helyszíneket, hallgatják a koncerteket.
Hagyományosan a sárospataki Rákóczi-vár a nyitó és a záró koncert helyszíne, minden évben komolyzenei klasszikusokkal várják a kultúrakedvelőket.
– Augusztus 11-én a Budafoki Dohnányi Zenekar előadásában Haydn Csellóversenye és Beethoven VII. szimfóniája csendül fel, a versenymű szólistájaként Szabó Ildikó kiváló ifjú gordonkaművészt, a hangverseny karmestereként Hollerung Gábort láthatja a közönség. A fesztivált egykor alapító Liszt Ferenc Kamarazenekar augusztus 13-i koncertjére egy új fesztiválhelyszínen, Sátoraljaújhelyen a Városháza udvarán kerül sor. Szólistájuk a világ operaházainak ünnepelt primadonnája, legújabban pedig a Virtuózok zsűritagjaként is óriási népszerűségnek örvendő Miklósa Erika lesz. Fesztiválunk záró hangversenyén, augusztus 19-én a Győri Filharmonikus Zenekar előadásában Dvořák Új világ szimfóniáját élvezheti a közönség Berkes Kálmán vezénylésével – árulta el a fesztiváligazgató.
A rendezvénysorozat további programjaiból kiemelkednek a Kodály Év kapcsán rendezett koncertek és a Reformáció 500 éves jubileumát ünneplő események. Három éve épült meg a Tokaj Fesztiválkatlan: a 2500 fős nézőterű nagyszínpaddal ellátott létesítményt nagyszabású, látványos produkcióval teszik vonzóvá a szervezők.
– Idén augusztus 12-én a Magyar Nemzeti Táncegyüttes A Tenkes kapitánya című produkciója lesz látható Zsuráfszky Zoltán rendezésében, augusztus 18-án pedig egy új bemutató, a Budafoki Dohnányi Zenekar és Hollerung Gábor ABBA Szimfóniáját élvezhetik a nézők. A látványos, vetítéssel kiegészített egész estés show-n 120 fős kórus lép színpadra táncosokkal kiegészülve, az ABBA énekeseit pedig a Singer Street együttes alakítja – magyarázta Turjányi Miklós, akinek nem titkolt álma, hogy egy egész nyaras rendezvénysorozat valósulhasson meg Zemplénben, Tokaj-Hegyalján. Szerinte ugyanis a helyi lehetőségek bőven elviselnék, hogy akár Pünkösdtől szüretig folyamatos programokkal várják az oda utazókat.
Az eddigi hagyományoknak megfelelően idén is minden este szól a jazz. A sárospataki Makovecz téren fellép többek között a Jazz Showcase két különdíjasa Horváth Cintia és Balogh Gyula, a város szülötte Szakál-Plósz Titanilla, a BBNQ Pocsai Krisztával és a Fugato Orchestra. A világzene műfaját a Borteraszon idén a Makám képviseli és a Zemplén Néptáncfesztivállal közösen meghívták Sátoraljaújhelyre a Csík Zenekart.
A Fesztivál népszerűsége nem csak a koncertek magas színvonalának, minőségének köszönhető, hanem annak az egyedi hangulatnak, amely a tartalmas szórakozáson túl a rendezvényt jellemzi. Az események és helyszínek változatossága garantálja, hogy az ideérkező vendégek, köztük a rendszeresen visszatérők és a helyi közönség is mindig megtalálja a számára érdekes programokat. A Fesztivál, kiegészítve Zemplén kiváló adottságait: a gyönyörű tájat, a történelmi emlékeket, a kiváló borokkal gazdagított gasztronómiai élményeket, a vendégszerető embereket; évről évre a zene ünnepévé avatja az augusztusi napokat, megvalósítva ezzel az igazi kulturális turizmus célkitűzését.