Uralkodók Liszt Ferenc körében
A Liszt Ferenc Emlékmúzeum kiállításán, amely a mester egykori lakásában, a Régi Zeneakadémia Andrássy útra néző épületében látható, megcsodálhatjuk a világhírű komponista és zongoraművész könyv- és kottatárát, eredeti hangszereit és személyes tárgyait. Most egy időszaki tárlat keretében bepillanthatunk azoknak az európai hercegi, királyi udvaroknak a világába is, ahol Liszt koncertezett, vezényelt és tanított. Tehetségének, virtuóz játékának köszönhetően jónéhány uralkodó a pártfogójává, barátjává vált. Liszt Ferenc otthonosan mozgott az előkelő körökben, hiszen már gyermekként műpártoló főurak előtt zongorázott, akiknek a támogatásával Bécsben tanulhatott. Első hangversenykörútjának 1824-es londoni bemutatkozásán 13 évesen játszott IV. György király előtt a windsori kastélyban. Ezután kézről-kézre adták az európai uralkodók, meghívást kapott többek között Franciaországba, Oroszországba, Svájcba és a német fejedelmi udvarokba.
Károly Frigyes szász–weimar–eisenachi uralkodó felesége,Maria Pavlovna nagyhercegné felkérésére, aki maga is tehetséges zenész volt, először 1841-ben zongorázott a weimari palotában. A kiállításon látható Liszt karnagyi kinevezése. Pezsgő művészeti központ volt ekkor Weimar: Liszt kortársai műveit vezényelte, népszerűsítette és sok fiatal muzsikust tanított. Wartburg várát felújíttatták, s Liszt ennek kapcsán Szent Erzsébet legendája címmel oratóriumot komponált, melyet 1865-ben játszottak a pesti Vigadóban. A német bemutató sikere után az ugyancsak zeneértő II. Lajos bajor király itt kiállított, a látogató által is szemügyre vehető levelében megköszönte, hogy Liszt neki ajánlotta művét, s később a Szent Mihály-rend parancsnoki keresztjét adományozta a komponistának.
A Férfikari mise ősbemutatóját a weimari templomban tartották III. Napóleon francia uralkodó tiszteletére, védőszentje, Toulouse-i Szent Lajos ünnepe alkalmából. Liszt 1858-ban küldte el a császárnak a mise partitúráját, aki így írt vissza: „Uram, Nem is fogadhattam másként, mint nagy megelégedéssel az ön által komponált misét… Gondolhatja, hogy az érzés, amely a nagy művészt inspirálta, különlegesen értékessé teszi számomra a művét. Nagyon szívesen elfogadom a felajánlást, és hálás köszönettel fejezem ki ön iránti őszinte megbecsülésemet.”Liszt Ferenc megkapta a francia Becsületrend tiszti, majd parancsnoki keresztjét. Párizsi látogatásakor zongorázott a császári párnak, a korabeli források szerint többek között a császárné felvidítására egy magyar rapszódiát adott elő.
Az Esztergomi misét Bécsben először 1858-ban mutatták be, az előadáson maga Ferenc József is részt vett. Liszt koncertjein egyébként rendszeresen jelen volt a császári pár, a fogadásokon Erzsébet maga mellé ültette őt és franciául beszélgetett vele. Az uralkodó az osztrák császári Vaskorona rend harmadik fokozatú lovagkeresztjét adományozta neki, ami után a zeneszerző már kérvényezhette nemesi rangra emelését, amit magyar arisztokrata támogatói már többször is kértek számára az 1840-es évektől kezdve. (Címerét Liszt maga tervezte, nemesi levele a kiállításon is látható.) 1867-ben szólalt meg először a Mátyás templomban a Magyar koronázási mise, amelyet Liszt az uralkodópár magyar királyi koronázására írt. Ő adta át Ferenc Józsefnek a pápa koronázási ajándékát. A zenében járatos IX. Pius pápa egyházzenei műveinek elismeréseképpen több kitüntetést is adományozott a mélyen vallásos Lisztnek, aki 1865-ben maga is katolikus pap lett, felvette Rómában a négy alsó papi rendet, s ettől kezdve élete végéig viselte jellegzetes abbéöltözetét.
A kiállított portrékon megelevenednek Liszt előkelő barátai, olvashatjuk személyes hangvételű leveleiket, valamint láthatjuk a nekik ajánlott zeneműveket kéziratos vagy nyomtatott formában. A rendjelek pedig ékes bizonyítékai annak, hogy e koronás fők, akik közül többen maguk is műkedvelő zenészek, zeneszerzők voltak, mennyire nagyra becsülték Liszt Ferencet, akit máig is az egyik legnagyobb zongoraművészként és zeneszerzőként tart számon a világ.
Képaláírások:
A francia Becsületrend parancsnoki keresztje, háttérben III. Napóleon levelével
Liszt a pápánál