2. Jógatippek kezdőknek
Korábban csak kevesen hallottak róla, ma pedig már számtalan formája közül választhatunk. A jóga bármikor, bármilyen életkorban elkezdhető, de az irányzatok közül nehéz kiválasztani a legjobbat. A következőkben ehhez adunk néhány hasznos tippet.
– Régen a politikai világ nem engedte be a jógát, később azonban a rendszer egyre engedékenyebb lett, így akár buddhista, vagy hindu rendszerek is elterjedhettek és mára már könnyedén elérhetővé és érthetőbbé váltak. Magyarországra Yesudian hozta el a jógát, aki már II. világháború után elkezdte bevezetni az emberek mindennapjaiba. Vannak olyan jógarendszerek, amelyek valláshoz tartoznak és van olyanra is példa, ami nem – magyarázza Veres Mónika, lyengar jógaoktató.
– Aki most szeretne elkezdeni jógázni, annak az az első tanácsom, hogy válasszon egy olyan oktatót, aki bizalmat ébreszt benne. Természetesen az egyes rendszerek szerint is tudunk válogatni a jógában, attól függően, hogy mit szeretnénk. Ha inkább a filozófiában szeretnénk elmerülni, akkor válasszunk egy olyan ágazatot, ahol a meditációt és a lélekfejlődést tanítják. Ha átmozgató jellegű órát szeretnénk, akkor érdemes lyengar, vagy Astanga jógára menni, mert ezek a fizikai test felől haladnak befelé. Ha valakinek ízületi, vagy gerincproblémái vannak, mindenképpen egy olyan irányzatot válasszon, ami fizikai alapokról indul, tehát több ászana gyakorlás van benne. Ilyen irányzat például az Iyengar jóga. Azt is meg kell határoznunk magunknak, hogy mit szeretnénk elérni a jógával. Ha például az a célunk, hogy 40 kiló plusz súlyt leadjunk, akkor nem kezdhetünk dinamikus gyakorlatokkal, mert nem tesznek jót az ízületeknek – ebben az esetben egy lassabb típusú órát ajánlok.