6. Hajlékonyság kontra merevség – A jóga segít
Nemcsak kezdőként, de sportolóként is ajánlott a jógához fordulni. Legyen szó hajlékony, vagy merev emberről, mindkét típusnak másban kell fejlődnie.
– Az Iyengar jógában inkább a helyes irányokat tanítjuk meg: ha az előrehajlást meg tudod csinálni úgy, hogy megfogod a lábujjaidat az nagyon jó, de nem biztos, hogy 40 évesen erre vágysz. A póz rólad szól és úgy szeretnénk létrehozni, hogy jól érezd magad benne. Nagyon sok visszajelzést kapok és a legtöbben például arról számolnak be, hogy végre be tudták kötni a cipőfűzőjüket, korábban ugyanis még az sem ment nekik. Járnak hozzám bodybuilderek, teniszedzők és balett táncosok is, olyan sportolók, akik nem ma kezdték a szakmát. Gyakran segítek olyan helyzetekben, amikor például a testrészeket kell összehangolni, megtanítom az ízület helyes irányát, hogy hogyan tudják nyújtani és egyben erősíteni is az izmokat, amire aztán teniszezés, vagy súlyzós edzés közben is tudnak figyelni és nem ejtik lejjebb az egyik vállukat – árulta el Veres Mónika, jógaoktató.
– A nagyon hajlékonyakat vissza kell fékezni, mert a hajlékonyságukból adódóan nagyon sok mindent megcsinálnak, de nincs egyvonalban a csípőjük, nem egyforma hosszú két oldalt a derekuk, tehát elveszítik a helyes nyújtásirányokat, ami viszont ahhoz kellene, hogy a gerincük ne sérüljön. A hajlékonyaknál gyakran jelentkezik lelki hajlékonyság is –szétszórtság, egyszerre több dolgot csinál és nem jut előbbre – , amit szintén koordinálni kell – tette hozzá a szakértő.