5. A gyógyító jóga
A jóga sokaknál együtt jár a vegetáriánus életmóddal, azonban ezen belül is többféle étkezést különböztethetünk meg. Hogy miért érdemes a zöldségeket választani és milyen jótékony hatásai vannak az izmok formálásán és a helyes testtartáson túl a jógának, arról Veres Mónika mesélt.
– Én gyerekkoromtól vegetáriánus voltam. Amikor megkérdezték, hogy csirkecombot vagy mellet kérek, akkor mondtam, hogy salátát. Később, felnőttként kialakítottam a saját étkezésemet és közben rájöttem, hogy rengeteg lehetőség rejlik a zöldségfélékben, gabonákban, ráadásul könnyű emésztést hoznak, így sokkal több energiát tudsz hasznosítani, mint mondjuk egy tányér pörkölt után, amikor legszívesebb lefeküdnél az ágyra. A könnyű étkezés nem kizárólag salátát jelent, ki kell alakítani a megfelelő fűszerezést és zöldség-, gyümölcskombinációkat, érdemes például olíva olajat és balzsamecetet használni. A vegetáriánus étrend sokféle lehet, nem kötelező, de ajánlott a jógához, hogy könnyebben tudod élni az életed – magyarázta a szakértő.
– A jógatanításban van ájurvédával foglalkozó anyag, ami azt tanítja, hogy az egyes betegségeket, milyen gyógynövényekkel, kezelésekkel lehet meggyógyítani. Ez egy külön tanulmányág, amit akár életünk végéig fejleszthetünk, mint mondjuk az asztrológiát. A jógának tehát gyógyító hatása is van. Most már egyre több belgyógyász mondja, hogy a gyomorproblémák lelki eredetűek, vagyis valamit nem tudunk megemészteni. Ilyenkor érdemes elgondolkodni, hogy mi történt az elmúlt három hónapban például, ami megviselt minket, ami miatt folyamatosan fáj a gyomrunk. A jóga ászanákat javasol, azoknál pedig olyan gyakorlatokat, amelyek segítenek létrehozni a gyomornál az energiacsatornákat, hogy újra beinduljon az áramlás, illetve légzőgyakorlatokat, amelyek segítenek kivezetni a felgyülemlett feszültséget.