4. Bármikor belevághatsz!
A jóga gyakorlását érdemes akár már ma elkezdened, bármilyen életkorban is vagy. A jóga egyéni út, szemben a legtöbb csoportfoglalkozással, így akár otthon is végezheted!
– Hajlékonyabb testtel könnyebb végigcsinálni a mindenapjainkat, vagyis egy hajlékonyabb testhez hajlékonyabb lélek társul majd. Ha jógázom, sokkal hamarabb megértek és elfogadok dolgokat magamban és másokban is, mert ez a fajta testi hajlékonyság át fog alakulni mentális hajlékonyságba, elfogadásba vagy érzékenységbe mások iránt. A kezdőknek azt szoktam javasolni, hogy heti egy alkalommal kezdjék és legalább 5-6 órára menjenek el, ne azonnal ítéljék meg, hogy jó nekik, vagy sem. Sokszor nehezen megy az előrehajlás óra, de a következőn jön a hátrahajlás vagy a csavarás. Érdemes megfigyelni, hogy az ászana típusok hogyan hatnak az emberre, hogy érzi magát az egyikben, majd a másikban. Két-három hónap elteltével már heti két alkalomra is lehet emelni a rendszerességet, így sokkal gyorsabban lehet fejlődni, gyorsabbak a sikerek, a hatások, hamarabb kialakul a hajlékonyság és egy idő után kialakul az igény is erre, mert annyira felfrissül az ember a blokkoldásoktól. Később természetesen otthon is lehet gyakorolni és beilleszteni a bevált gyakorlatokat a mindennapokba – mondja Veres Mónika, aki hozzátette: otthon is bátran jógázhatunk.
– A lyengar jógában van olyan rendszer, amikor pontosan azt tanítjuk meg, hogy otthon mire kell figyelni, ha gyakorolsz. Workshopokat is tartunk. Megbeszéljük, mi fér bele, mondjuk egy félórás gyakorlásba, mi az, amit mindenképpen bele kell tenni . A fejenállás és a vállállás, két alapvető gyakorlat: az ászanák királya és királynője általában a napi gyakorlásba bele kell, hogy férjen. Nagyon sok immunrendszeri, illetve hormonális változást tudnak megtölteni, fiatalító ászanáknak is hívják őket. Ha valakinek nem megy például a fejenállás, akkor érdemes azt gyakorolni otthon, ahol éppen tart az egyes gyakorlatokban, ezzel fejlesztve az önbizalmát a további fejlődés érdekében.
Természetesen a hatások egyénenként változók, de fontos, hogy önmagunkra figyeljünk. El kell fogadnunk magunkat a teljesítményünkkel és azzal, hogy mindig saját magunkhoz mérten fejlődünk, haladnunk a gyakorlásunkban.