Valóra vált a hegedűművész-házaspár álma Nagy találkozások hete, életre szóló élmények és zene minden mennyiségben
Kelemen Barnabás és Kokas Katalin Fesztiválakadémiája idén is a műfaj világszínvonalú előadóit, külföldi és hazai kiválóságokat vonultat fel, a jubileumi év tiszteletére pedig mélyen áthatja a fesztivál programját Kodály Zoltán öröksége. A hegedűművész-házaspár szívén viseli a jövő generáció sorsát, nemcsak gyermekeikre figyelnek oda, de tanítványaikból is egészséges zenészeket szeretnének faragni.
− Június 10-16. a nagy találkozások hete lesz, hiszen készültök a második budapesti Fesztiválakadémiára.
Kelemen Barnabás: Tavaly nyáron volt egy hosszúhétvégénk, pontosabban négy napunk, amikor belekóstolhatott a közönség, a művészek és a diákok a Fesztiválakadémiába. Idén egyhetes programsorozattal készülünk. Jelen lesznek a műfaj világszínvonalú előadói, külföldi és hazai kiválóságok: koncertek, nyilvános mesterkurzusok és előadások, hangversenyek várják az érdeklődőket. Nagy álmunk volt, hogy a Zeneakadémia a nyári hónapokban se álljon üresen, a májusi vizsgákkal a zeneoktatás se maradjon annyiban, így rögtön partnerre találtunk. A nagytermi orgona felújítása miatt idén a két nyitókoncert után a Pesti Vigadóba költözünk, a nemzetközi hegedűversenyt pedig az Ádám Jenő Zeneiskolában, egy gyönyörű régi, neoklasszicista belvárosi palotában rendezzük meg.
− Kuriózum, hogy Magyarország első korosztályos nemzetközi hegedűversenyét rendezitek meg.
− Az I. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyen 8 és 18 év közötti fiatalok öt korcsoportban mérik össze tudásukat és megismerik egymást a világ minden tájáról, el tudják magukat helyezni egy nemzetközi térképen és látják, merre kell fejlődniük. A prominens zsűri elnöke maga Shlomo Mintz, aki Izraelben Fehér Ilona tanítványa volt. A zsűritagok között híres pedagógusok foglalnak helyet, akik kurzusokat is tartanak majd.
− Szíveteken viselitek a legkisebbek tanítását, zenei nevelését.
− Épp ezért rendezzük meg a Halász Ferenc akkreditált Pedagógus Találkozót, ahol hat világhírű hegedűtanár − a Fehér Ilona Hegedűverseny zsűritagjai: Shlomo Mintz (Izrael), Mimi Zweig (USA), Hyuna Kim (Korea) Sebestyén Katalin (Belgium) Szily Éva és Dénes László − tartanak előadásokat és bemutató órákat, hazánk alap- és középfokú képzésében dolgozó pedagógusai számára. A pedagógus továbbképzésre jelentkező zenetanáraink is jelentkezhetnek mesterkurzusra; a fesztivál kamaracsoportokba osztja be őket.
− Kiket vártok még?
− A világ minden tájáról, zenei egyetemekről várjuk a 18 év feletti korosztályt is, akik egyéni órákat is kaphatnak, de együtt is játszhatnak a művészekkel. Vilde Frang például felajánlotta, hogy Brahms zongoranégyesét – zongora, hegedű, brácsa, cselló − egymaga eljátszaná, de a négy tételből álló művet mindig három másik diákkal adná elő, tehát összesen tizenkét diák elmondhatja a fesztivál után azt is, hogy Vilde Franggal dolgozott és nemcsak próbáltak és tanultak tőle, hanem egy színpadon is játszhattak vele. Ez minden zenészpalántában életre szóló hatást kelt. Továbbá várjuk azokat a csapatokat is, akik régóta összejárnak zenélni, de közben civil főállásuk van: orvosok, tudósok, jogászok, bírók, kutatók, akik előveszik a hangszert, amin tanultak diákkorukban és van egy-egy triójuk, kvartettjük. Nálunk ők is lehetőséget kapnak a fellépésre és a tanulásra is. Tavaly egy trió például büszkén mesélte, hogy titkon dédelgetett álmuk vált valóra azzal, hogy elmondhatták: a Zeneakadémia falai között tanulhattak zenét.
− Mennyire számít extrém helyszínnek a fesztiválon például a Széchenyi Fürdő?
− Abszolút kuriózum itt játszani, Händel Vízizenéjét hallgatva lehet része a közönségnek felejthetetlen élményben. A fürdő ötlete onnan jött, hogy nagyon szeretjük: valahányszor ott vagyunk, nemcsak a testünk frissül fel, vizuálisan is nagy élmény. Arra gondoltunk, hogy a léleknek is jót tehetne, ha a zenét odavinnénk. Egyébként a belső udvar hangulata − ahol a külső medencék találhatók − teljes mértékben hasonlít azokhoz a nyári helyszínekhez, ahol fesztiválokat, szabadtéri koncerteket szerveznek, így a kettőt most mi is összekapcsoltuk.
− A fesztivál másik házigazdája a feleséged, Kokas Katalin, aki szintén hegedűművész. Hogy találtatok egymásra?
− Mi már jóval azelőtt ismertük egymást, minthogy összekapcsoltuk volna az életünket, de szükség volt néhány évre, hogy mindketten ugyanabba az irányba csiszolódjunk és észrevegyünk egy kisebb kihagyás után: minket egymásnak teremtett a sors. Ez 18 éves korunkban történt, de már hat évvel korábban találkoztunk, hiszen mindketten a Zeneakadémia előkészítő tagozatára jártunk és sokszor egy padban is ültünk egy-egy melléktantárgy órán. Akkoriban más volt a baráti körünk, de egy keszthelyi hegedű mesterkurzuson észrevettük, hogy nem lenne jó egymás nélkül folytatni a következő időszakot.
− Mindketten zenész családból származtok?
− Igen, méghozzá zenész-pedagógus családból. Én amennyiben zenész családból származom, Kati ugyanannyira zenész és sportoló családból, tehát a test egészsége nagyon fontos mindkettőnk számára. A Fesztiválakadémián például az “egészséges zenész életmódprogramját” – amit Dr. Kovács Géza dolgozott ki Kodály Zoltán felkérésére − dr. Pásztor Zsuzsanna, a Kovács-módszer szellemi örököse, egyetemi tanára fogja nap mint nap átadni a kurzusra jelentkező diákoknak, pedagógusoknak és az érdeklődő közönségnek. Nagyon is él ez a probléma körülöttünk és fontos, hogy erre is odafigyeljünk. Én magam is tanítok és a növendékeimnél állandó témaként szerepel, hogyan lehetnek a lehető legegészségesebbek.
− Nagyon hasonló az érdeklődésetek, ugyanazzal foglalkoztok Katival, ez megkönnyíti a mindennapokat?
− Azt még nem említettem, hogy ráadásul egy vonósnégyesben is játszunk! Bár nem ez teszi ki teljes mértékben az életünket, hanem a mindennapi ügyek intézése. Az együttzenélés 20 éve kezdődött és már akkoriban összecsiszolódtunk és megtanultuk az íratlan szabályokat: megérezzük a problémát másikban egy próbán, egy koncerten, s azt is tudjuk, hogyan szabad mindezt elmondani, hogy ne keletkezzen belőle felesleges feszültség. Ma már elég egy fesztivál szervezése, ami óriási emberi és anyagi ráfordítást igényel. Emellett természetesen a gyakorlásra is kellene időt szakítanunk, nem beszélve arról, hogy gyermekeinkkel és növendékeinkkel is sok időt kellene töltenünk. Úgyhogy mostanság reggeltől estig telített a napunk.
− A gyermekeitek is elindultak már a zene irányába?
− A zenélés, az edzések, a sport és az egészséges életmód felé tereljük őket. A fiunk − korábban a Virtuózok című műsor döntőjéig is eljutott − sokat hegedül, de heti háromszor fociedzésekre jár, komolyan veszi a futballt. A lányunk a tánc irányából figyel oda a testmozgásra, sportoviba járt és persze a zene nála is fontos: zongorázik és énekel, a színészet érdekli. Ma már mindketten magántanulók, de hatéves korukig vittük magunkkal őket mindenfelé amerre csak jártunk a világban. A napokban született meg a harmadik gyermekünk. Van már tapasztalatunk szülőként, mindkét gyermekünkkel párhetes koruk után elkezdtük a próbákat, koncerten léptünk fel, így ennek a Fesztiválakadémián sem lesz akadálya: a babával a nyakunkban megy majd a szervezés.