Égben maradt repülő
Hatalmas sikerrel mutatták be az Égben maradt repülő című darabot múlt február végén a Turay Ida Színházban. Az Edith Piaf életét bemutató darabban a címszerepet Keresztes Ildikó alakította, lehengerlő átéléssel. Az énekes-színésznő mind testben mind lélekben teljesen átszellemült. Az előadásban a néhai sanzonénekesnő legismertebb dalai csendülnek fel Ildikó tolmácsolásában. A darabot Szurdi Miklós állította színpadra és Keresztes mellett többek között Hűvösvölgyi Ildikó, Xantus Barbara és Kurkó J. Kristóf láthatóak.
Nagyon nehéz ez a darab, de életemben talán ez a harmadik olyan alkalom, amikor nagyon szeretem a próbafolyamatot is. Sok főszerepet játszottam már, de kevés olyan volt ahol mindig színen kellett lenni. Sok, és nehéz az anyag főleg, hogy a nagy érzelmi kitörések, kiabálások után, végig kell énekelni egy számot, ami igencsak megerőlteti a hangomat. Sosem volt erősségem a tanulás, de jól kiszúrt velem a sors, hogy egy olyan pályára terelt ahol egész életemben tanulnom kell. Még többet kéne próbálni, hogy beüljön az egész a premierig, de azt szokták mondani, hogy egy darab, csakúgy, mint egy lemez, sosincs kész, csak abba lehet hagyni.
Elég hasonló karakterek vagytok Edith Piaffal. Volt benned olyan érzés, hogy saját magadat kell megformálnod más bőrében?
Van bennem egy furcsa, megmagyarázhatatlan érzés vele kapcsolatban. Nagyon arcon talált ez a szerep, mindenféle szempontból. Kicsit riasztó ez az egész, mert évek óta kísért a karaktere. Biztos vagyok benne, hogy a sors akarta azt, hogy Edith Piaf pont most lépjen be az életembe. Talán ezért is tudott ilyen kiemelkedőt alkotni, ez a sok fájdalom, emlék mind benne volt a hangjában. Ő is rengeteget dolgozott, akárcsak én. Boldog vagyok, mert imádom, amit csinálok, és azt mondják, még tehetségem is van hozzá. Legutóbb akkor pánikoltam így, amikor elkezdtem csinálni az első saját szólólemezemet, mert egy valódi személyt, sokkal nagyobb felelősség megformálni.
Tudom, hogy példaképként tekintesz Janis Joplinra és Tina Turnerre, sőt istennőként tekintesz rájuk. Most Edith Piaf is ilyen neked?
Azon kívül, hogy tudtam róla, és ismertem néhány dalát, idáig nem igazán volt a kedvencem, de talán a műfaj miatt is. Én mégiscsak a rockosabb vonalat képviselem, így távol állt tőlem a sanzon. Kétségtelen hogy vannak közöttünk bizonyos hangi és habitusú hasonlóságok. Nagyon sokan azt mondják, hogy úgy is nézek ki, mint ez a kis veréb. Közös bennünk még az is, hogy Piafnak olyan erős volt a személyisége, hogy nem kellett semmit sem csinálnia a színpadon. Én is szoktam azt vallani, hogy a kevesebb, több, és nem kell feltétlenül kiraknia egy nőnek mindenét, hogy felfigyeljenek rá.
Ezek szerint könnyű volt megformálni a karakterét?
Nagyon mélyen beleástam magam az életébe a felkészülés során. Sokat olvastam róla, hallgattam a zenéit, néztem a videofelvételeket és ezek alapján kialakult bennem egy kép. Persze ez nem azt jelenti, hogy én tudom milyen is volt ő. Abból indulok ki, hogy én is színpadi ember vagyok, folyamatosan írnak rólam és a hozzám hasonlókról, de ezek alapján nem lehet megismerni a valódi személyt. Ezért is van az, hogy az alakításom nem egy autentikus másolat lesz, de nem is szeretném, hogy az legyen. Edith Piafban benne lesz Keresztes Ildikó is.
Melyik számokat fogod tőle elénekelni a darabban?
Mivelhogy ez nem koncert, ezért nem minden dal úgy jelenik meg a darabban, mint egy koncertverzió, hogy kimegyek a közönség elé és eléneklem. Tehát a legtöbb dal, be van ágyazva a jelenetbe. Természetesen a legnagyobb dalai elhangzanak, ilyen például: a Mylord, Padam-padam, Nem bánok semmit sem vagy a Himnusz a szerelemhez.
(forrás: http://pepitamagazin.com)