Nem lesz antiszemita előadás
Szereti a közönség Kern András új filmjét. A kiváló színész a Gondolj rám című keserédes történetben rendezőként is újra bizonyított, mégsem elégedett. De nem is elégedetlen. Játszik, rendez, ír, és humorral éli túl a depressziót. Azt mondja, ez már így lesz, amíg csak él. Közben készül A velencei kalmár bemutatójára, amelyben lesz szurkálódás bőven.
Örömmel láttam, hogy több mint egy hónappal a bemutató után is sokan ültek a nézőtéren. Egy magyar filmnél ez óriási siker.
Siker, siker, de nem elég nagy. Sajnos nem divat a magyar filmre járás. Siralmas dolog manapság a hazai filmek forgalmazása. A készítésük nem, arra rendesen adnak pénzt, de a forgalmazásra már azt mondják, hogy az üzlet. Pedig nálunk minden annyira nemzeti – lehetne a filmforgalmazás is nemzetibb
Szerepel a Heti Hetesben. Komolyan politizál?
Még komolytalanul se. Inkább emberi problémákkal foglalkozom. A politikával az a baj, hogy bármilyen oldalról közelítesz felé, azonnal „egyik oldal–másik oldal” lesz az ügyből. Mindenki haragszik, amit egyáltalán nem tartok jónak. A rendszerváltozásig nekem fogalmam sem volt arról, ki az oktatási vagy belügyminiszter. Azóta egy kicsit érdekel – a Heti Hetes óta munkaszempontból is, de ettől még nem politizálok. Nem is hiszem, hogy az én véleményem sokat számítana. Inkább magánéleti vagyok, mint közéleti. Ha azt hallom: képzeld, egy pasas megevett egy galambot, és szelídebb lett tőle, arra odafigyelek. Viszont amikor arról beszélnek, hogy az akárhányadik kerületi tanácsban korrupció zajlik, az nem annyira érdekel. Sajnos.
Most próbálják a Pesti Színházban A velencei kalmárt. Nem egyszerű darab, hiszen a címszereplő, Shylock nem igazán jóindulatú zsidó uzsorás.
Már most szólok, hogy ez nem lesz antiszemita előadás. Remélem, hogy az én Shylockom valamelyest rokonszenves lesz. Nagyon nehéz a darab, és ez a szerep is. A szövegem úgy kezdődik, hogy Shylock belép a színre, és közli, hogy gyűlöli Antoniót, mert keresztény. Ezt a mondatot Shakespeare bátran leírta 1596-ban. Nem tudta, hogy lesz holokauszt, meg azt se, hogy jön a politikai korrektség, amely szerint más vallását bírálni nem illik. Mondtam is, hogy húzzuk ki ezt a mondatot, ilyet ma nem lehet elmondani a színpadon. Azt mondták: mondjuk csak el és mutassuk meg, mekkora marhaság. Antonio gyűlöli a zsidókat, Shylock gyűlöli a keresztényeket, és mindketten tönkre is mennek a végén, morálisan legalábbis. A jómódú kereskedő kikészül, engem megböknek – hosszan halódom, de ezt a részt még nem próbáltuk. Mindenki elég rosszul jár a gyűlölködéssel. Ez a megállapítás talán nem is annyira idegen a mától. Elég nagy baromság a vallásalapú gyűlölködés, de van.
Valahogy nem megy ki a divatból.
Hát nem. A színpadról is hiába papoljuk, nyilván marad. Mi legalább kérdéseket teszünk fel. Lehet, hogy utána elgondolkodik a néző: vajon utálni kell-e valakit, mert más a vallása? Lehet, hogy a következő gondolata az, hogy igen, utálom a zsidókat. Lehet, hogy balfék vagyok? Vagy egy másik azt gondolja: zsidó vagyok, és zsigerből utálom a keresztényeket. Az anyját, de nagy barom vagyok! Hátha ezeket a kérdéseket ők is felteszik… Hátha a színház úgy gyógyít, hogy felhoz valamit. A színház sosem teheti meg, hogy elmagyarázza: kedves gyerekek, ennek a darabnak az a mondanivalója, hogy legyetek jók, és akkor minden jó lesz. A közönség felemelné a kezét, szünet van, tanár úr, csöngettek, és kimenekülnek a nézőtérről. A színház elmesél egy szórakoztató történetet, és ha azzal eltalál valamit, ha felvet kérdéseket, ha a néző elgondolkodik utána, akkor már talán elérte a célját. Nem biztos, de talán.
Jellemző az életére a „valahogy ügyesen megoldom”?
Szükség van ügyes megoldásokra – általában a humor segít. Ha azt elveszítem, nagy a baj, de ritkán veszítem el. Ez egy olyan készség, ami benne van az ember zsigereiben, és nagyon sok mindent megold. Keresztbe lehet fordítani egy gondolatot úgy, hogy ne legyen bántó, de nyaló se vagy karrierista. Nem úgy értem én az ügyességet, mint ami abban segítene, hogy az ember jobban érvényesüljön, sikeres legyen. Az ügyesség kis, apró helyzetekre vonatkozik.
(Forrás és teljes interjú:mno.hu)