„Nem lehetett másról írni” –Menekülthelyzet a dalszövegekben
A 80-as években a zenészek dalaikban a humán válságokra keresték a válaszokat. A mai művészek csendesek voltak a Földközi-tenger térségében az ottani helyzettel kapcsolatban – eddig. A Coldplay-től Benjamin Clementine-ig: miért tartott ez ilyen sokáig?
Két évvel ezelőtt a brit zenész NadineShah látott egy hírt turistákról, akik arról panaszkodtak, hogy a menekültek elrontották a nyaralásukat a görög Kos-szigeten. Nadine ismerte az akkori menekültügyi válságot a bátyja révén és ez egyből arra késztette, hogy írjon egy dalt „HolidayDestination” címmel: „Napról napra egyre több borzalom történt, egyszerűen nem lehetett másról írni. Abban az időben nem volt hallgatás, mindenki leírta, ami történt a világban és ez megdöbbentett.”
Paul Smith-t is megihlette a menekült helyzet a Földközi-tengeren. „Olyan mintha valaki haldoklana a küszöbön és azt mondanád neki, hogy nem engeded be” – mondta a zenész. Úgy érezte egyedül van. És bár mindkét dal ugyanazon az évben jött ki, nem igaz, hogy előtte senki sem énekelt a menekültekről. A Coldplay „Aliens” című dala, vagy éppen Benjamin Clementine új albuma: „I tell a fly” címmel ugyanezt a helyzetet dolgozza fel.
„Amikor valaki más életéről írunk, felelősséggel tartozunk az igazságáért. – mondja Shah. – A cél az volt, hogy megmutassuk az embereknek a világ ezen részét is. Több, mint 20 millió menekült él a világban. Ahhoz, hogy az emberek meg tudják érteni, meg kell látniuk magukat másokban.”